+48 500 001 0002 bok@vwbuscompany.com

Widocznym jest rozwój technologiczny motoryzacji i są pewne informacje, które zna nawet osoba niezainteresowana tym tematem. Mowa tutaj o formach napędu samochodu. Mamy napęd na przednie, lub tylne koła oraz to na obie te osi. W tym artykule poruszymy temat plusów i minusów napędu 4×4.

Początkowo taka forma napędu była wykorzystywana jedyne w autach terenowych. Z czasem producenci spróbowali go wprowadzić do aut użytku w warunkach podstawowych. Teraz bardzo popularnym jest napęd na 4 koła w dużych autach, takich jak SUV. Każdy producent inaczej oznacza rodzaj auta 4×4, jednak są dwa ich rodzaje, dające wybór przyszłemu użytkownikowi. Pierwszy rodzaj to stały napęd na obie osie, które współgrają bez względu na rodzaj powierzchni. Drugi jest napędem na jedną oś, a drugą można aktywować wobec potrzeb. Oba te rodzaje mają swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Najważniejszą z zalet omawianego napędu jest bezpieczeństwo jazdy. Porównując z pozostałymi dwoma rodzajami napędu, 4×4 gwarantuje nam największe poczucie kontroli pojazdu i najwyższe prawdopodobieństwo poradzenia sobie z wszelkimi utrudnieniami drogowymi, czy atmosferycznymi. Śnieg dla użytkowników aut z napędem na 4 koła nie jest żadnym problemem. Auta są bardziej odporne na wpadanie w poślizg i o wiele łatwiej jest poruszać się po mocno ośnieżonych, lub śliskich drogach. Łatwiej również jest wejść w zakręt- nie ma potrzeby wcześniejszego hamowania, aby bezpiecznie wykonać ten manewr. Posiadacze auta 4×4 będą również zadowoleni z komfortu jazdy nawet na podziurawionych drogach, które w tym przypadku nie będą aż tak odczuwalne. Jest to związane z nową technologią i wrażliwą konstrukcją osi kół, która sama dobiera funkcje do warunków drogowych tak, aby każda trasa była wygodna i przyjemna.

Niestety, taki napęd ma też swoje wady. Jak poważne, to każdy sam oceni. Pierwszą kwestią istotną do poruszenia jest cena. Auta 4×4 są znacznie droższe od tych z napędem jednej osi. Jest to spowodowane bardziej skomplikowaną budową podwozia i wykorzystaniem większej ilości części koniecznych do zamontowania, znajdziemy te części np. na https://www.centercar.pl/partscatalogue/. Z kolei ilość dodatkowych części zwiększa jego masę, co za tym idzie- większe spalanie. Sama budowa samochodu zwiększa też koszta napraw. Istnieje większa prawdopodobieństwo usterek, które można naprawić w wybranych warsztatach, a te często nie są tanie. Samochody tak wyposażone mają również mniejsze przyspieszenie i mniejszą, maksymalną prędkość.

Omawiany napęd 4×4 może dla niektórych być dość ambiwalentny. Każdy wobec swoich priorytetów dokona wyboru, co dla niego jest najważniejsze. Mając 3 rodzaje napędu i posiadając podstawową o nich wiedzę łatwiej będzie zadecydować, co jest najlepszą z opcji. Należy pamiętać o jednej kwestii- warto, jako kierowca, skonkretyzować swoje potrzeby i właśnie je uwzględniając dokonać zakupu, gdyż błędny wybór będzie wiązał się z wieloma rozczarowaniami i często z większymi kosztami eksploatacji i naprawy kupionego pojazdu.

Polecamy także: https://comparic.pl/category/bitcoin/kursy/