+48 500 001 0002 bok@vwbuscompany.com

Wiele jest zawodów z serii motocrossowych na świecie. Mamy klasyczne zawody na sztucznych i naturalnych torach, mamy także zawody na części asfaltu czy żużla. Jednak kilka rodzajów zawodów są nietypowe i niezwykłe i warto je zobaczyć choć raz w swoim życiu. Oto zawody Supercross, SideJeeps’ czy Pitbike.

Supercross

Supercross jest rodzajem sportów motocyklowych, w tym wyścigów specjalizujących się w wysokiej jakości motocyklach terenowych, rozgrywany na drogach polowych stworzonych przez człowieka. Składa się ze skoków i przeszkód. Profesjonalne zawody Supercross odbywają się głównie na stadionach baseballowych oraz piłkarskich.

Tory

Tory Supercross zazwyczaj mają znacznie krótsze proste i ciasne zakręty i są bardziej techniczne niż tory motocrossowe ze względu na ograniczoną przestrzeń w halach. Pory roku, w których najczęściej rozgrywa się zawody w Supercrossie to przede wszystkim miesiące zimowe i wiosenne. Klasy Supercross mają jedną dużą serię, w której przenoszą się ze wschodu na zachód, aby ścigać się na terenie całych Stanów Zjednoczonych. To tak Supercross jest najbardziej popularny.

Sidecar

Wyścigi Sidecar, znane jako Sidecarcross, zostały założone w 1950 roku, a ich popularność zaczęła rosnąć. Zawody te są znane głównie w Europie, a następnie rozwinęły się w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii oraz Australii. Polegają one na ściganiu się na motocyklach ze specjalnym elementem – siedziskiem z boku dla drugiego zawodnika.

motor

Jest on przymocowany do jednej strony motocykla i kierownicy, na wysokości pasa kierującego. Cały motocykl ma więc trzy koła. Pasażer-zawodnik balansuje na wózku za pomocą specjalnych narzędzi oraz siły własnego ciała, w ten sposób zmieniając pęd zwłaszcza na skoczniach czy przy pokonywaniu przeszkód.

Ten stosunkowo młody typ zawodów motocyklowych (jak i motocyklu samych w sobie) powstał pierwotnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie był to motocykl wykonany „po domowemu”, wykonany lub przynajmniej zmodyfikowany i używany do transportu zawodników i ich mechaników po alei serwisowej torów wyścigowych, zwanym Pit Lane, stąd nazwa tej poddyscypliny – Pitbike. https://fox.sklep.pl/

„Dirtbike”

Dzisiaj często używa się nazwy dirtbike, co oznacza brudny motocykl. Maszyny te bowiem służą tylko do jazdy w terenie. Chociaż te motocykle miały stosunkowo niewielką moc i drobną konstrukcję, są one przeznaczone nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Powodem tego było zachowanie jak najmniejszej ilości miejsca podczas transportu motocykli. Dziś są one produkowane we wszystkich rozmiarach, aż do rozmiarów zwykłego motocykla. Co więcej, w tej kategorii organizuje się także widowiskowe zawody.

Nie da się ukryć, że Motorsport się rozwija i z roku na rok coraz więcej osób przychodzi na zawody Supermoto, Moto GP czy wyścigi motocrossowe z Freestyle Motocrossem na czele, jednak wciąż takie poddyscypliny jak Pitbike czy Sidecar są ciekawostką, niż regularnymi zawodami motocrossowymi.